Wiejski, rustykalny chleb z chrupiącą skórką i sprężystym miąższem z dużymi, nieregularnymi dziurami. Neutralny w smaku i bardzo prosty w wykonaniu, nie wymaga ani zakwasu, ani specjalnych piekarskich umiejętności. Do jego upieczenia potrzebny jest drożdżowy zaczyn poolish, który przygotowuje się wieczór przed pieczeniem. Przepis pochodzi z rewelacyjnej książki "Chleb" J. Hammelmana.
Lista składników:
(na dwa bochenki o wadze 0,75 kg)
Zaczyn Poolish:
- 450 g mąki pszennej chlebowej
- 450 g wody w temp. pokojowej
- 1/8 łyżeczki drożdży instant
Drożdże rozpuszczam w wodzie. Dodaję mąkę i mieszam do osiągnięcia gładkiego ciasta. Przykrywam miskę folią spożywczą i odkładam na 12 - 14 godzin. Zaczyn powinien wyrastać w temperaturze 21 st. C (u mnie zimą taka temperatura znajduje się we wnętrzu piekarnika, oczywiście wyłączonego).
Ciasto właściwe:
- cały zaczyn poolish
- 450 g mąki pszennej chlebowej
- 170 g wody w temp. pokojowej
- 20 g soli
- 5 g drożdży instant
Do miski robota kuchennego wrzucam mąkę, wodę i cały zaczyn. Zagniatam na minimalnej prędkości do połączenia składników. Przykrywam miskę folią i odstawiam na 20 min. Następnie dodaję drożdże, sól i zagniatam, aż ciasto będzie elastyczne i niezbyt luźne (trwa to ok. 3 min. na drugiej prędkości). Ciasto przekładam do miski wysmarowanej olejem i odstawiam w ciepłe miejsce na 70 min. Podczas wyrastania ciasto trzeba złożyć dwukrotnie, pierwsze składanie następuje po 25 min a kolejne po upływie 50 min.
Wyrośnięte ciasto dzielę na dwie części i formuje dwa niezbyt kształtne bochenki. Przykrywam folią i czekam 25 min. W tym czasie nagrzewam piekarnik do 240 st. C. Nacinam chleby szybkim ruchem i piekę ok 35 min w naparowanym piekarniku.
Źródło: Chleb. Jeffrey Hamelman.Grupa wydawnicza Foksal, 2013
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz